Haber

Yunanistan: Feribottan itilen yolcunun ölümü istifayı getirdi

Yunanistan Denizcilik Bakanı Miltiadis Varvitsiotis, geçtiğimiz hafta Çarşamba günü bir feribot yolcusunun ölümüyle sonuçlanan olay nedeniyle görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Varvitsiotis, bu kararı adaletin yerini bulmasını sağlamak için aldığını ve bir siyasetçi olarak olaydaki sorumluluğunu kabul ettiğini belirtti.

Pire Limanı’nda Yunanistan’da büyük yankı uyandıran olayda, geç kalarak hareket halindeki feribotun rampasına elinde biletiyle son anda atlayan 36 yaşındaki yolcu boğularak hayatını kaybetti. Kendisini vapura bindirmek istemeyen görevlilerle çıkan kavgada denize itilmesi sonucu. Olayın bölgedeki güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerinin yayılmasının ardından halk, özellikle sosyal medyada büyük tepki gösterdi. “Mavi Ufuk” isimli feribot, Yunan medyasında ilgili haberlerde “Utanç Gemisi” olarak adlandırılıyor.

Olay sırasında feribotun yaşananlara rağmen seferine devam ettiği ancak polisin talimatıyla limana geri döndüğü belirtildi. Olayın ardından Yunanistan Sahil Güvenliği, feribot kaptanı ve feribotta görev yapan 3 kişiyi gözaltına alırken, polislerden ikisi tedbir amaçlı serbest bırakıldı. Feribot kaptanı ve yolcuyu denize iten memurun tutukluluğu devam ediyor. Söz konusu kişiler hakkında taksirle adam öldürme ve yardım yükümlülüğünü yerine getirmeme suçundan dava açılması bekleniyor.

dpa / ET, Birleşik Krallık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu